Ga naar hoofdinhoud
Detail van Lelystad, 2025. Houtskooltekening van bomen en takken

Tentoonstelling Nu het er nog is van Anouk Griffioen

dinsdag 24 februari 2026

PERSBERICHT

Het Kröller-Müller Museum presenteert de eerste museale solotentoonstelling van de Rotterdamse kunstenaar Anouk Griffioen (1979): Nu het er nog is. Zij heeft een grote fascinatie voor natuur, herinnering en vergankelijkheid en maakt grote, vaak wandvullende tekeningen in houtskool. De tentoonstelling is te zien van 14 maart tot en met 20 september 2026.

Foto van een kunstinstallatie in een witte ruimte met grote panelen bedrukt met gedetailleerde zwart-witte boslandschappen.

Zaaloverzicht Anouk Griffioen. Nu het er nog is

Foto van kunstenaar Anouk Griffioen terwijl ze werkt aan een houtskooltekening

Beau du Chatenier, 2016

Foto’s als leidraad

Startpunt van de tentoonstelling is een foto die Griffioens vader maakte in Enschede op haar geboortedag. Haar vader maakte bij leven wandelingen in de natuur en maakte er duizenden foto’s, die hij zorgvuldig in albums plakte. Als haar vader overlijdt, erft Griffioen zijn verzameling. Ze besluit om naar de plekken terug te keren met de foto’s – gemaakt in Lelystad, Enschede, Gouda en Rotterdam – als leidraad en fotografeert ze op haar beurt. ‘Alles was anders, maar tegelijk was er niets veranderd,’ zo constateert ze.

Vergankelijkheid

Griffioen legt haar foto's naast die van toen en verwerkt de veranderingen in virtuoze houtskooltekeningen van monumentaal formaat. Deze omringen je of worden als drieluik gepresenteerd, als samengebalde herinneringen. Al sinds jaar en dag werkt Griffioen met houtskool. Zeer behendig en vakkundig vertaalt ze de veelkleurigheid van de natuur naar zwartwit: als een soort nabeeld van wat gezien is. Het houtskool is soms diepzwart en vet aangezet, dan weer in aarzelende, zoekende lijnen die een uitlopende tak volgen. Het wit van het papier is even bepalend als het zwart van het houtskool. Met Nu het er nog is brengt Griffioen een ode aan het overleven. Nu is het er nog, morgen kan het weg zijn.

Workshops met de kunstenaar

Op zondag 7 juni en zaterdag 5 september (beide dagen van 13.30-15.30 uur) is er een workshop met Anouk Griffioen voor iedereen vanaf 10 jaar. Meer informatie volgt.

Publicatie en podcast

Bij de tentoonstelling verschijnt een publicatie bij Jap Sam Books, vormgegeven door STUDIO Joost Grootens, met teksten van Jochem Rotteveel, Ellis Kat en Anouk Griffioen. Anne Bloemendaal (Flowerdales) besteedt in haar tweewekelijkse podcast Iedereen maakt foto’s aandacht aan het werk van Anouk Griffioen, de tentoonstelling en de publicatie.

Detail van houtskooltekeningen van takken

Bezoek de tentoonstelling

Klaar om het museum te ontdekken? Plan je dag vol kunst en natuur.

Koop tickets Ontdek de tentoonstelling

Kröller-Müller Museum

Houtkampweg 6, Otterlo


Route en parkeren

Dinsdag t/m zondag en feestdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten op 1 januari.

Maandag 6 juli tot en met 24 augustus: 10.00 tot 17.00 uur.

Meer over openingstijden

Footer logo